5N1K NE DEMEK?

  Dün akşam Cnn Türk'te Cüneyt Özdemirin  hazırlayıp sunduğu 5n1k adlı programa takıldım.Konu benim bir alt yazımda gayriihtiyari bir şekilde bahsettiğim estetik çılgınlığıydı.Demek ki birtek ben değilmişim sokaklarda tek tip insan yüzü görmekten sıkılan.

Neyse konu o değil.Şu 5n1k'nın açılımı.Aslında  anlmını duymuştum gazetecilikte 6 temel sorunun kısaltılışı olarak.Ama yinede duramadım ve google da arattırdım. Karşıma duyduğumun doğru olduğu çıktı.Evet gazetecilikte 6 temel soru yani Ne,Nerede,Ne zaman,Nasıl,Neden ve Kim.sorularının kısaltılmış hali.

Karşıma çıkanlardan biri de 5n1k nın kişisel gelişime uygulanmış hali oldu.(Enazından ben öle düşündüm.)Kısa kısa notlar aldım.Çok beğendiğim kısımları da paylaşmak istedim.

 

 1)NE YAPMALI

 -Bilineni bir kenara bırakmalı ve bilinmeyeni keşfetmeye çalışmalı.

 -Değişen ve gelişen dünya ya adapte olmalı.

 -Vücudumuzun,beynimizin ve ruhumuzun yani bilgi dünyası ile enerji dünyasının aslında aynı bilincin bir parçası olduğunu anlamalıyız.

 -Bilincimizi güçlendirmeli ve derinleştirmeliyiz.Vücudumuzun beynimizin ve ruhumuzun gözünü aynı anda kullanmayı öğrenmeliyiz.

 -Günlük hedeflerimiz olmalı

 -Olduğumuzun farkına varmalıyız.Ne olduğumuzu düşünüyorsak oyuz.

 

 2)NASIL YAPMALIYIZ

 -Seçimlerimizle

 -Yeni yollar denemesi için ruhumuza izin vermeliyiz.Hedefe kilitlenmeliyiz.Yeniliklerden,yeni deneylerden korkmazsak başarırız.

 -Her seçim aynı zamanda bir vazgeçiştir.Değişen ve gelişen dünyaya adapte olmak için esnek ve dinamik olmalıyız.

 -Değiştiremediğimiz şeyleri kabullenmek için sabır;değiştirebileceğimiz şeyleri değiştirmek için cesaret ;ikisi arasındaki fark edebilmek için bilgelik arayışında olmalıyız.

 

 3)NEDEN YAPMALI

 -Çünkü bilinen yol şartlandığımız ve alıştığımız yoldur.Buda bizi dar bir alana hapseder.Bilinmeyen ise sonsuz olonaklardan oluşan taptaze bir alandır.

 -Sinirlenme boşa giden enerjiden başka birşey değildir.

 -Mutluluk bir yolun sonunda ulaşılacak bir yer,bir hedef ya da birşey değildir.Mutluluk yolun kendisidir.

 

 4)NE ZAMAN YAPMALI

- Şimdi

 

  Ömrümüzden bir gün daha geldi geçti

  Derede akan su,ovada esen yel gibi.

  İki gün var ki dünyada,bence ha var ha yok

  Daha gelmemiş gün bir,geçmiş gün iki

 

                                  ÖMER HAYYAM

 

  5)NEREDE YAPMALI

  -Burada

 

 1)KİM YAPMALI

  -Ben

 

NOT:Ben bu yazıyı tam 1 hafta önce hazırlamıştım.Ama işler işte napalım ancak yayınlamak nasip oldu.Ayrıca şu you tube'dan eklediğim videoyu yazımla alakalı yere ekleyememekte yazma şevkimi bi hayli kırıyo.Yapamıyorum yaw.Sinirlerim alt üst oldu sonunda attım sayfanın en sonuna.Orda dursun bari.Bilen biri varsa blogcular içinde bana bi yardımcı olabilir mi?Lütfeeeeeeeen:(

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !